Migrende Alternatif Tedaviler
13 Eylül 2016
Migreni Alevlendiren Maddeler ve Yiyecekler
13 Eylül 2016

Akupunktur Botoks ve Migren

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

AKUPUNKTUR MİGRENDE ETKİLİ MİDİR ?

 Akupunktur uygulamasından fayda gören bir çok hasta vardır. Ancak tüm hastalar akupunkturdan fayda görmez. Bilinçli ellerde yapılan bir akupunkturun yan etkisi olmadığından uygulanmasında bir sakınca yoktur. Uygulanan akupunktur sonucu hasta fayda gördüğünü söylüyorsa dönemler halinde tekrarlanan tedaviler alabilir.

AKUPUNKTUR NASIL UYGULANIYOR ?

 Klasik akupunktur yöntemlerinde genellikle meridyen denen ağrı bölgesinden bağımsız bölgelere ince çelik (gümüş veya altın kullananlarda vardır etkinliği farklı değildir) iğneler batırılarak yapılır. Mesela el ve kulağa batırılan iğneler gibi. Kas uyarılması yönteminde ise baş ve boyunda derin kaslara akupunktur ile uyarı yapılarak tedavi yapılmaya çalışılır. Birde iğnesiz olarak çalışan ve aynı etkiyi gösterdiği belirtilen lazer akupunktur cihazları vardır. Aynı bölgelere uygulanır.

BASINÇ ODALARI MİGREN TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR MU ?

 Bu oda daha çok vücudun çeşitli yerlerindeki damar tıkanması, dalgıçlarda vurgun sonrası, iyileşmeyen yaralarda kullanılır. Kısıtlı sayıda migren hastasında kullanılmış bir kısmında fayda sağlanmıştır. Ancak uygulaması hem zahmetli hem de pahalı bir yöntemdir.

BOTOKS MİGREN TEDAVİSİNDE NASIL KULLANILIYOR ?

 Botoks ilk olarak şaşılık tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra plastik cerrahlar ve cildiye doktorları tarafından kırışıklık önleyen bir güzellik ilacı olarak kullanılması yaygınlaşmıştır. Güzellik amaçlı alın bölgesine botoks uygulanan migrenli hastalarda baş ağrısı ataklarının sayısının azaldığı görülmüştür. Daha sonrada baş ağrısı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır.

 Migren hastalarında botoks genellikle ilaç tedavisinden fayda sağlayamayan hastalara ve ilaçları kullanırken oluşan yan etkiye dayanamayan hastalara kullanılır. Ancak botoks tedavisini daha erken kullanan hekimlerde vardır. Uygulama yerleri alında şakaklarda boyundaki belli kas bölgeleridir. Botoks baş çevresindeki kasları gevşeterek etki etiği, ayrıca migren uyarı başlangıcını yapan sinirlerin kimyasal yapısını düzenleyerekten etki ettiği düşünülmektedir. Botoks, uygulamayı bilen doktorlar tarafından yapıldığında çok iyi sonuçlar alınabilir.

 Ama yinede unutulmaması gereken hususlar vardır. Her hastada etkili olmayacağı birinci husustur. İkincisi botoksun etkisinin 8 ila 16 hafta arasında olduğu ve sonrasında tekrarlamak gerektirebileceğidir. Diğeri ise her tekrarlamada vücudun vereceği tepkiden dolayı etkinliğinin azalabileceğidir.

 Migren hakkında düşündüklerinizi hastalarımıza tanımlarsak: migren bir hayat arkadaşıdır. Ondan kesin bir kurtuluş yoktur. Onunla yaşamaya alışırsanız, ona uygun davranır ve tedavilerinize uyarsanız hayatta rahat edersiniz. Aksi taktirde bu ilişkiden siz zararlı çıkarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.