Omur Eklemleri Ağrıları ve Tedavisi
16 Eylül 2016
Omur Kemiği Çökme Ağrısı ve Tedavisi
16 Eylül 2016

Bel Kayması Ağrıları ve Tedavisi

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Boyun Bel kayması nedir ?

 Omur kemiklerinin birbiri üzerinde kaymasına boyun bel kayması denir. Genellikle öne doğru bir kayma olur. Bu kayma sırasında sinirler sıkışabilir veya sıkışmaya bilir. Kaymanın derecesine göre şikayetlerin derecesi değişir. Tedavide bu kayma derecesine göre belirlenir. Şikayetler incelendiğinde boyun bel fıtığı ağrısından farklı bir ağrı tipi tarifler hasta. Tedavisi de farklıdır. Az kayma olan hastalara fizik tedavinin fayda sağlayabileceği gibi, ağrı kliniklerinde çeşitli iğneli girişimler yapılmaktadır. İleri derece kaymalı hastalar ise beyin cerrahi veya ortopedi doktorlarınca ameliyat edilip, halk arasında platin olarak bilinen destekler bele yerleştirilmektedir.

OMUR KEMİKLERİNİN BİRBİRİ ÜZERİNDE KAYMASI İLE OLUŞAN BOYUN BEL KAYMASI TEDAVİSİNDE ALTERNATİF TEDAVİ NELER YAPILABİLİR ?

 Kaymayı düzeltmenin tek yolu ameliyat ile platin yerleştirmektir. Ancak ameliyat ileri derece kayma, bacaklarda kuvvet kaybı olması, diğer yöntemler ile geçmeyen boyun bel ağrısı gibi durumlarda ameliyat kararı verilirken bu durumlar dışında iğneli ağrı girişimleri yapılır.

 Kaymaya bağlı omur ekleminde fazla yük biner. Bir önceki paragrafta anlattığımız tedavi yöntemi bu rahatsızlıkta da kullanılır. Yine daha önce anlattığımız sinir rahatlatıcı ilaçlar, röntgen altında iğneler ile yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.