Cinsel İlişki İle İlişkili Baş Ağrısı
13 Eylül 2016
Ne Zaman Doktora Başvurmalı ?
13 Eylül 2016

Boyun Bel Ağrısı ve Fıtığı

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

BOYUN VE BEL AĞRILARINA SEBEP OLAN YAPILAR NELERDİR ?

 Halkımız arasında boyun ve bel ağrısına sebep olan iki sebep olduğu gibi bir yanlış bilgi vardır. Boynumuz ve Belimiz ağrıdığı zaman boyun-bel fıtığı yada boyun-bel kayması olduğumuzu sanır doktor doktor dolaşır filimler çektiririz. Oysa boyun-bel bölgesinde kaslar, omur kemikleri arasındaki yastıkçıklar (diskler), omurları birbirlerine bağlayan bağlar, omurları birbirine arkadan birleştiren eklemler (faset eklemler), omurlardan çıkan sinirler ağrıya sebep olabileceği gibi, kalça eklemi, leğen kemiği eklemi, göğüs ve karın içindeki organlardaki sorunlar boyun-bel ağrısına sebep olabilir.

BOYUN-BEL AĞRILARININ SEBEBİNE YÖNELİK BİR SIRALAMA YAPARSAK İLK SIRAYI HANGİ HASTALIK ALMAKTADIR ?

 Kas kökenli bel ağrısı ilk sırayı alır. Hastalar daha çok 20 ile 55 yaşları arasında boyun-bel ve kalçada duyulan omuz veya uyluğun üst kısımlarına yayılabilen ağrılardan şikayetci olur. Kola bacağa yayılmazlar. Genellikle tedavi gerekmeden geçerler yada basit ağrı kesicilerden fayda görürler.

KAS KÖKENLİ BOYUN BEL AĞRISI TÜM AĞRILARA EŞLİK EDER

 Kas kökenli ağrı anlattığımız tüm ağrı oluşturan hastalıklara eşlik eder. Anlattığımız diğer tedavilerin yanı sıra, kasılma ile oluşan ağrıda gerek fizik tedavi yöntemleri ile gerekse derin kas uyarılma tedavisi (akupunktur iğneleri ile yapılır) bu ağrılar azaltılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.