Küme Başağrısı
13 Eylül 2016
Boyun Bel Ağrısı ve Fıtığı
13 Eylül 2016

Cinsel İlişki İle İlişkili Baş Ağrısı

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

SEKSUYEL BAŞ AĞRISI NEDİR ?

 Cinsel ilişki sırasında veya sonrasında olan bir baş ağrısı tipidir. Yaşandığı dönem ve ağrı tipine göre 3 tipe ayrılır.

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA ANİ ŞİDDETLİ BAŞ AĞRISININ NEDENİ NEDİR ?

 İki sebebi olabilir. Önemli olan ve hayatı tehdit eden beyin kanaması bu hastalarda mutlaka ayırt edilmelidir. Bunun için özellikle ilk defa cinsel ilişki sırasında ani şiddetli baş ağrısı yaşayan hastalar mutlaka acil olarak doktora başvurup beyin kanaması geçirmediklerini ispat etmeleri gerekir. Hastada eğer beyin kanaması tanısı konmaz ise ve hastanın anlattıkları hastalığı karşılıyor ise seksual baş ağrısı tanısı koyabiliriz.

ANİ PATLAYICI TİPTE SEKSUAL BAŞ AĞRISI NASIL TANINIR ?

 Seksuyel baş ağrıları arasında en sık gözlenen tiptir. Az öncede bahsettiğimiz gibi ilk atak ağrısında beyin kanaması tanısı almayan hastaların baş ağrısı baş ağrısı tipiktir. Orgazmdan hemen önce veya orgazm sırasında başlayan şiddetli bir ağrıdır. Ensede ve başın üst kısmında ağırlıklı olarak gözlenir. Başın her iki tarafında hissedilir. 15 dakika içinde yavaşça azalarak kaybolur ancak bazı hastalar 2 gün devam eden az bir ağrı şikâyetinde bulunabilir.

DURGUN TİP SEKSUYEL BAŞ AĞRISININ ÖZELLİKLERİ NEDİR ?

 Seksuyel baş ağrısının ikinci tipi tipidir. İlişkinin erken dönemlerinde genellikle enseden başlar. İlişki esnasında başı saç bandı şeklinde sarmaya başlar. Orgazm sırasında en şiddetli halini alır. Orgazm sonrası hızlı bir şekilde ağrı kaybolur. Eğer orgazm olmadan ilişki kesilir ise yine ağrı hızla kaybolur.

POZİSYONEL TİPTE SEKSUAL BAŞ AĞRISI ?

 Patlayıcı tipte olduğu gibi orgazım sırasında başlar ve biter. Ancak farklı olarak ayağa kalkınca baş ağrısı yeniden başlar.

HANGİ HASTAYA MRI (emar) ÇEKİLMELİDİR ?

 Seksuyel baş ağrısı olan her hastadan diğer hastalıkları ayırt etmek için MRI istenmelidir.

TEDAVİSİNDE NELER YAPILIYOR ?

 Bir iki hafta ilişkiden uzak durmak atakları durdurabilir. Bu şekilde fayda sağlanamaz ise ilaçlı tedavilere ihtiyaç olabilir. Diğer baş ağrılarında da anlattığımız ilaçlar bu tip baş ağrısının tedavisinde kullanılır. Tansiyon tedavisinde kullanılan , sara nöbeti ve depresyonda kullanılan bir grup ilaç bu hastaların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.