Boyun Bel Fıtığı ve Tedavi Yöntemleri
16 Eylül 2016
Omur Eklemleri Ağrıları ve Tedavisi
16 Eylül 2016

Disk ( Yastıkcık ) Ağrıları ve Tedavisi

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Disk (Yastıkçık) ağrı yapar mı ?

 Yastıkçıklar Boyun bel fıtığı yaparak ağrıya sebep olsa da tek ağrı yapma sebepleri fıtıklaşma değildir. Yastıkçıkların yapısının bozulması da ciddi bir ağrı sebebidir. Musluk cuntalarının aşınması gibi zamanla aşınan omur yastıkçıkları boyun bel ağrısına sebep olur. Bu ağrı pek yayılmaz. Bel bölgesindedir. Ancak bu ağrı ile beraber bel fıtığı da birlikte olabilir. Yastıkçık ağrısı bel fıtığı ameliyatı ile de geçmez. Başarısız bel fıtığı ameliyatlarının sebeplerinden biridir.

DİSKOJENİK ( YASTIKCIĞA BAĞLI ) BOYUN BEL AĞRISINDA TEDAVİ NASILYAPILIR ?

 Diskojenik boyun bel ağrısı yastıkçıkların yapısının bozulması sonucu oluşan ciddi bir ağrı tipidir. Eskimiş musluk contaları veya eskimiş lastik toplar gibi bel yastıkçıklarında yırtıklar oluşmuştur. Bu yırtıklar ile beraber normalde yastıkçıkların içinde olmayan sinirler oluşur. Genellikle orta hatta olan kalçalara yayılan bu ağrı iyi bir muayene ile ip uçları verebilir. MR(emar), tomografi bize tanıda yardımcı olabilse de kesin tanıyı koydurmaz. Tanı koymak için omur yastıkçığının içine röntgen eşliğinde bir iğne sokulur, iğnenin içinden röntgen ile görülebilir bir sıvı verilir ve yastıkçıktaki yırtıklardan kaçan sıvı görüntülenir. Eğer yırtık var ve sıvıyı yastıkçığa verirken ağrı oluyorsa tanı büyük olasılıkla konmuş olur.

 Tedavide ise anuloplasti ve IDET denen bir yöntem kullanılır. Bu yöntemde omur yastıkçığının içine bir iğne ile girilerek yastıkçık ısıtılır. Isınmış yastıkçık içindeki olmaması gereken ancak yırtıklarla beraber oluşan sinirler çalışmaz hale gelir. Bu yöntem bazen yeterli olmaz diğer birkaç yastıkçığın ağrısını taşıyan sinirde yakılması gerekir.

 Bazen bu hastalarda bel fıtığı da olabilir. Bu hastalar bel fıtığından ameliyat olsalar da bacaklarına vuran ağrı geçer ancak bel ağrısı geçmez.

 Hastaya ameliyat yapılsa dahi halk arasında platin olarak bilinen ameliyatın yapılması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.