Damar Hastalıklarında Damarlar Ağrır mı ?
9 Eylül 2016
Eklemlerim Ağrıyor Bana Nasıl Yardımcı Olursunuz ?
9 Eylül 2016

Diz ve Kalça Ağrılarımdan Kurtulamıyorum

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Diz ve kalça ağrısı :

Diz ve kalça ağrısının en sık sebebi çevresindeki yumuşak doku ve kasların yarattığı ağrılardır. Kireçlenme ve eklem içi bağların bozukluğu da ağrı sebepleridir. Genç yaş gruplarında genelde bağ ve kas dokusu hasarları ön planda iken yaş ilerlemesi ile beraber kireçlenme ağrıları ön plana çıkar.

Bağ dokusu ve kas sebepli ağrı tedavisi ?

İlaçlarla tedavi öncelikle yapılır yanıt vermeyen hastalarda akupunktur ozon ve steroid enjeksiyonları PRP tedavisi (hastanın kendi kanıyla hazırlanan bir tedavi) uygulanır.

Kireçlenme tedavisinde ne yapılır ?

Sıfırdan dörde kadar 5 evreden oluşan bir süreç içerir kireçlenmeler. 3-4 evreler artık diz cerrahi daha doğrusu platin yerleştirme ameliyatı diye bilinen diz veya kalça protezlerinin yerleştirilmesi gereken ciddi ameliyatlar gerektirir.

Kayganlaştırıcı horoz ibiği olarak bilinene hyaluranat içeren iğneler etkili midir ?

Kireçlenmelerin erken döneminde etkili olsalarda geç dönemlerinde etkili değildir. Ve hastalığın ilerlemesini engellemezler.

PRP (plateler rich plazma türkçesi pıhtılaşma hücresi yoğun kan serumu) etkili midir ?

Hastadan kan alınarak belirli bir santrifüj (hızlı çevirme) yöntemi ile kan dokusu katmanlara ayrılır. Ve bir yerimiz yaralandığında orayı kapatan hücreler kandan alınarak hasarlı kokulara verilir. Vücudun savunma hücreleride bu bölgede bir hasarlanma var uyarısı ile o bölgete daha fazla kan ve iyileştirme materyalleri gönderir. Kireçlenmelerin erken döneminde etkilidir ancak geç dönemin tek çaresi protezdir.

Radyofrekans yönteminin diz ve kalça ağrılarında kullanımı ?

Radyofrekans termakuagulasyon yöntemi ile dizden ağrı taşıyan sinirler yakılır. 6-8 aylık ortama bir süre ğrı azalması sağlar. Sadece ağrı taşıyan sinirler yakıldığından duyuda ve kuvvette kayıp olmaz.

Radyofrekans kimlere yapılır ?

Diğer yöntemlerle diz ağrısı geçirilememiş hastalara

Kireçlenme için protez gerektirmeyecek durumda olup ağrısı kontrol altına alınamamışlara

Ek hastalıklardan dolayı ameliyatı kaldıramayacak kişilere

Protez takılmasına rağmen ağrısı devam eden hastalara

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.