Kendimiz Boyun Bel Ağrımız İçin Neler Yapabiliriz ?
13 Eylül 2016
Ne Zaman Röntgen, Tomografi , MR Çekilmeli ?
16 Eylül 2016

Kas Uyarı Cihazları ( TENS ) Nedir ?

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

KAS UYARMA CİHAZLARI (TENS) NEDİR? NASIL VE NE AMAÇLA KULLANILIR ?

 Bu cihazlar pille çalışan cihazlardır. Cep telefonu büyüklüğünde bir ana gövde ve bu gövdeden çıkan 2-4 kablodan oluşur. Kabloların uçunda vücuda yapışabilen silikon elektrik ileten bantları vardır. Cihazın içinde belirli çalışma programları vardır. Bunlardan biri hasta tarafından tercih edilir. Cihazın bantları ağrıyan bölgeye bağlanır. Çalıştırıldığında düşük dozda bir elektrik vererek kasları ve sinirleri uyarır. Bu uyarı ile beraber omurilikte ağrıyı ileten merkezlerde yavaşlama olur ve vücudun kendi salgıladığı doğal ağrı kesicilerin salgılanmasına sebep olur.

KAS UYARI CİHAZLARI HANGİ AĞRILARDA FAYDALIDIR ?

 Her türlü ağrıda tek başına veya diğer ağrı kesiciler ile beraber kullanılabilir. Bel ağrılarında da her türlü tipinde kullanılabilir. Kas kökenli ağrılarda çok etkili iken kanser ağrılarında hemen hiç etkisi yoktur.

KAS UYARI CİHAZLARINI KULLANMAMASI GEREKEN HASTALIKLAR NELERDİR ?

 Kalp pili kullanan hastaların kullanmaması doğru olur. Boyun atar damarlarına yakın bölgelerde de uygulanmamalıdır.

MASAJ BOYUN BEL AĞRILARINDA ETKİLİ MİDİR ?

 Eski adetlerimizden kupa çekmek, geleneksel Çin tıbbı ve bazı yeni modern tıp âletlerlerinde yeniden karşımıza çıkması şaşırtıcı değildir. Masajda uygun ellerde yapıldığında, kaba kuvvetle zor kullanılarak yapılmayan, bilimsel eğitim almış kişiler tarafından yapılan masaj şikâyetleri azaltmada yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.