Kanser Hastası Ağrı Çekmek Zorunda mı ?
13 Eylül 2016
Makat ve Kuyruk Sokumu Ağrısı
13 Eylül 2016
Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Laserin ağrı tedavisinde kullanımı

Laser ilk olarak laser akupunktur olark ağrı tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır . akukunktur iğnelerinin yerine laser propları ile cilt altına kadar ilerleyen laşe atışları ile iğnesiz akupunktur olarak bilinen tedavide kullanılmıştır. Kas ve bağ dokusu ağrı tedavilerinde akupunktur kadar etkili olarak kullanılmıştır. Derinlik sınırı olduğundan yüzeyel kaslara etkili olabilecek bir şekilde kullanılır.

Bel boyun fıtıklarında laser kullanımı etkili midir ?

Etkili şekilde kullanılmaktadır. 2 şekilde uygulanır.

Birinci yöntem özel bir iğne ile röntgen altında fıtığın arkasına ulaşılmakta ve laserle fıtığın arkasında yanık dokusun yaratılmaktadır. Bilindiği gibi yanık dokusu büzüşerek iyileşir. Bunu ben hastalarıma köfte örneği ile anlatmaktayım. Köfteyi ateşe koyduğumuzda nasıl küçülüyorsa yanıklı dokuda öyle küçülüyor. Ve önünde olan fıtık dokusunu geri çekiyor. Her hastada fayda sağlamaz fıtığın boyutu ve arkasındaki dokunun sağlamlığı tedavinin başarısını etkiler. Fıtığın ana dokuya sıkı bağlı olması çekilebilecek kadar küçük olması ve ana dokudan kopuk olmaması gerekir.

İkinci yöntem ise yine röntgen altında kuyruk sokumundan endoskopik (kamera ile) girilerek sinir dokusu ile fıtık dokusu arasına ilerlenir fıtık dokusuna ulaşıldığında laserle yanık yapılarak fıtık küçültülmeye çalışılır. İlk yöntemdeki koşullar bu yöntem için geçerlidir.

Lazer Teknolojisi Ağrı Tedavisi Disk ve Fıtık Dokusu
Lazer Teknolojisi Ağrı Tedavisi Fibra Lazer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.