Morfin ve Ağrı Bantları
13 Eylül 2016
Baş Ağrısı ve Değerlendirmesi
13 Eylül 2016

Morfinle Geçmeyen Ağrılarda Tedavi

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

KANSER HASTALARINDA İĞNEYLE YAPILAN AĞRI TEDAVİLERİ NELERDİR ?

 Ağrının olduğu yere göre yapılan tedaviler vardır.Karın ağrısı olan hastalarda karına giden sinirlerin çalışmasının, özel bazı ilaçlarla durdurulması sık kullandığımız bir tedavi yöntemidir.Bu tedavi ile hastanın ağrısı ya tamamen geçer ya da ağrı kesici ilaç ihtiyacı azalır.Bu işlem ameliyathanede röntgen kullanılarak uygulanır.

 Akciğer kanserleri başta olmak üzere sinirlere bası yapan tümörlerde bu sinirlere yönelik ağrı tedavisi yapılmaktadır.

 İğneli işlemler yaparken hastanın beklenen yaşam süresi de göz önüne alınarak işlem seçilir.Hayat beklentisi fazla,ağızdan aldığı ilaçlar ve bantlarla ağrısı geçmeyen hastaya sinirlere yerleştirilen otomatik olarak ilaç veren cihazlar ile ağrı tedavisi yapılır.Bu otomatik aletler pahalı cihazlar olduğu için uzun yaşam beklenen hastalara uygulanır.

 Hayat beklentisi kısa olan hastalara ise ya elle kullanılan cihazlar yerleştirilir veya sinirlerin çalışmasını bozacak ilaçlar uygulanır.İğneyle yapılacak en üst düzey tedavi ise sinirlerin omurilik düzeyinde çalışmaz duruma getirilmesidir.Bu işlem son dönemine yaklaşmış hastalarda tercih edilmektedir.

 Omur kemiklerine kanser yayılmasına müteakip kemiklerde çökme ve sinirleri sıkıştırma sonucu şiddetli ağrı olabilir. Bu hastalara çöken omur kemiği içine tıbbi çimento enjekte edilerek kemik desteklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.