Omur Kemiği Çökme Ağrısı ve Tedavisi
16 Eylül 2016
Makat ve Kuyruk Sokumu Ağrıları
16 Eylül 2016

Omur Kanalı Daralması ( Spinal Stenoz )

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Omur kanalı daralması nedir ?

 Omur kanalı daralarak omuriliği sıkıştırmaya başlar. Zamanla hastalar yürüme ile olan her iki bacağa yayılan dinlenme ile geçen bel bacak ağrısından şikayet etmeye başlar. Bu hastalık yaşlılık ile görülme sıklığı artsa da doğuştan var olan bir tipide vardır. Ameliyat gerektirir. Ameliyat gerekmeyecek kadar küçük olanlar, ameliyat edilemeyecek hastalar, ameliyat olmak istemeyen hastalara, siniri rahatlatmaya yönelik tedaviler ağrı hekimlerince uygulanır.

OMUR KANALI DARALMASINDA YAPILAN AĞRI TEDAVİLERİ NELERDİR ?

 Omur kanalı daralması genellikle ileri yaşta görüldüğünü belirtmiştik. Bel fıtığına benzer şikayetler yapan bu hastalıkta da benzer tedavileri uygularız. Ameliyat olamayacak hastalar ile ameliyat olmak istemeyen hastalara ağrı tedavisi uygulanır. Nedbe dağıtıcı iltihap önleyici ilaçlar röntgen eşliğinde sinir çevresine ve omuriliğe uygulanır. Başarı oranları biraz daha düşük olmasına rağmen etkin yöntemlerdir. 100 hastaya yapılan uygulamadan sonra 12 aylık bir süre içinde 50 sinde ağrıda azalma, 64 hastada yürüme rahatlığı, 57 sinde ayakta durma rahatlığı sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.