Kuyruk Sokumu Ağrısı
16 Eylül 2016
Ağrı Tedavisinde Farklı Yöntemler
16 Eylül 2016

Ozon Tedavisi

Yazımızı paylaşın ...Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Ozon nedir ?

 Ozon dünyamızı saran ve güneşin zararlı etkilerine karşı insanlığı ve dünyayı koruyan bir gazdır.

Nasıl doğal ürünü nasıl elde ediyoruz ?

 Normalde oksijen O2 yapısında (iki atom beraber) iken bir yüksek voltaj jeneratörü sayesinde O3 yapısına (üç atomlu) hale dönüşmesi ile elde edilir.

Nerelerde kullanılır ?

 Klimadan deniz ürünü gıdaların bozulmasını önlemede, yüzme havuz sularının temizlenmesinden, temiz içme suyu arıtma tesislerine kadar bir çok alanda da günlük olarak kullanılmaktadır.

Ne zamandır kullanılmaktadır ?

 Ozonun keşfi 1840 dır. İlk tıbbi kullanımı 1915 yılına dayanır. Modern tıpta yaygın kullanımı ise 1960 lı yıllardır.

Hangi durumlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır ?

 Bir çok hastalıkta ozon ana tedavi değil destek tedavi olarak kullanılır. Hastalar ozon tedavisi alırken ana tedavilerini bırakmazlar devam ederler. Bel fıtıklarında ise cerrahi gerektirmeyen durumlarda ana tedavi olarak uygulanabilir.

Hangi organlara nasıl etki yapar ?

Deri hastalıklarında; Ozon, virüs bakteri, egzama, sedef ve mantarları öldürdüğünden bunların sebep olduğu deri enfeksiyonlarını tedavi eder. Daha temiz, daha yumuşak yenilenmiş bir cilt sağlar. Bölgesel kan dolaşımını artırır. Kan, lenf ve deri hücrelerine nüfus eden ozon sayesinde dokuların iyileşmesi ve kendini yenilemesi hızlanır. Ayrıca çeşitli nedenlere bağlı cilt allerjileri, ekzamalar ozon tedavisine adaydırlar.

Selülit için ozon terapi : Ozon farklı mekanizmalarla selüloitte etkilidir. Ciltte biriken yağ aitleri ile etkileşerek yağ zincirlerinin kırılmasına ve vücuttan atılmasına neden olur. Ayrıca alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini artırarak, kılcal damarlarda kan akımının düzelmesi ile yağ dokusu hücrelerinin metabolizmaları normal hale döner.

İyileşmeyen yaralarda; Diabet(şeker hastalığı) yaralarında, enfekte olmuş ve iyileşmeyen yaralarda, yatakta uzun süre yatmaya bağlı ortaya çıkan bazı yaraları(dekubitus ülserleri), dolaşım bozukluğuna bağlı bacaklarda ortaya çıkan ciddi yaraların tedavisi, ozon tedavisinin temel uygulama alanlarından biridir. Ayrıca ameliyat sonrası zor iyileşen yaralar ve yara izlerinde ozon önerilmektedir.

Boyun ve bel ağrısı : Özellikle bel ve boyun fıtıklarında fıtığa neden olan diskin içersine direk ozon gazı vererek diskte büzüşme iltihabi yapılarda iyileşme sağlar. Bu işlem ameliyathane ortamında ve görüntüleme cihazları eşliğinde yapılmaktadır. Ozonu diskin içersine verirsek bu tekniğe ozon nükleolizis denilmektedir.

Kas, Eklem ve Romatizmal Hastalıklarda; Artroz dediğimiz yaşlılığa bağlı eklemlerimizde yıpranma oluşması sonrası oluşan eklem sertliği, ağrılar, şişmeler, eklemlerden seslerin gelmesi ile belirti veren kireçlenme durumlarında da ozon tedavisi kullanılmaktadır. Bizim tercihimiz diz kalça omuz gibi büyük eklem kireçlenmelerinde ve romotizmal hastalıklarında (iltihaplı eklem ağrılarında) ekleminin içersine OZON gazı verilmesi şeklindeki tedavidir. Cerrahi protez uygulanması için erken olan hastalar ile protez takılamayacak kadar kötü ek hastalıkları olanlarda tercih edimektedir.

Fibromyalji : OZONU kullandığımız diğer bir ağrılı hastalık dir. Her tarafı ağrıyan, ağrıdan uyuyamayan, sabah yorgun kalkan ve muayenesinde halk tabiri ile yumuşak doku romatizması tesbit ettiğimiz hastalıklarda Kanın ozonlanması ağrıları giderici etkisi vardı. Ayrıca uzun sürmekle birlikte eklem romatizmasında ağrılı küçük eklemlere ve kan yolu ile uygulanan OZON tedavisi çok iyi sonuçlar vermektedir.

Kronik Yorgunluk Sendromunda Ozon Tedavisi; Bu hastalıkla kişiler yorgunluk gerektirecek bir iş yapmadığı halde kendini yorgun hissetmektedir. Uzun süre uyusalar da sabah uyandıklarında yorgun hissetmektedirler. Kronik Yorgunluk Sendromunda ozon önemli düzenlemeler sağlayabilmekte ve hücre seviyesinden başlayarak vücutta hastalığın yol açtığı kötü etkileri anlamlı düzeyde düzeltmektedir.

Anti aging (yaşlanma engelleyici) ozon sayesinde oksijenin dokular tarafından daha iyi kullanımı sağlanır, bağışıklık sistemi harekete geçirilir. Bunu takiben vücudun kendi antioksidanları ve serbest radikallere karşı savaşan diğer hücreleri de aktive olurlar. Yaşlanma nedeniyle uzun süredir yeterince oksijenlenmeyen hücreler ozon tedavisinden sonra artık fonksiyonlarını daha yüksek oranda gerçekleştirebilmektedirler. Fizik kapasitede azalma, yürüme güçlüğü ve baş dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösteren beyindeki dolaşım bozukluklarında olumlu etkileri mevcuttur. Ozon uygulanan kişilerde yaşlanmayı önleyici etkilerin yanı sıra yaşam kalitesinin önemli düzeyde arttığı bilinmektedir.

 Yaşlılığa bağlı genel vucut ağrılarında OZON tedavisi , mutluluk ve zindelik verici, yaşam kalitemizi artırıcı, hareket kabiliyetimizi geliştirici, ağrıları azaltıcı etkilere sahiptir.

Şeker hastaları Gerek şeker hastalarında gerekse başka nedenler ile bir hastada sinir hasarı ve buna bağlı ağrı gelişmiş ise OZON tedavisi iyi sonuç vermekte hastalar yangısal ağrılarından büyük ölçüde kurtulmaktadırlar.

Kanserin tedavisinde ; Asıl tedavi (radyoterapi ve kemoterapi) tamamlayıcı olarak “bağışıklık sistemini güçlendirici, kemoterapi-radyoterapinin tümör üzerindeki öldürücü etkilerini artırarak, yan etkileri azaltarak (yorgunluk bitkinlik enfeksiyon gibi) hastaların tedavisine yardımcı olmaktadır.

Virüslerden kaynaklanan hastalıklar; AIDS, zona,uçuk gibi viral hastalıklarda virüsün vücuttan atılmasında, ozon bağışıklık sistemini güçlendirir. Hepatit (sarılık) virüsü ve hastalığı içinde iyi bir destek tedavi aracıdır. Karaciğer enzimlerinde oldukça iyi düzelmeler sağlamaktadır.

Göz hastalıklarında ozon tedavisi; Yaşa bağlı dolaşım bozuklukları gözüde etkilemektedir. Gözde retina adı verilen görme merkezindeki ve optik sinirdeki harabiyetler çeşitli derecelerde görme bozukluğu oluşturmaktadır. Tedavi sonrası 6-8 ay içerisinde görmede iyileşmeler kaydedilmiştir. Tedavinin devam ettirilmesi halinde görme performansında artış gözlenmiş veya daha kötüye gidiş durdurulmakta olduğu saptanmıştır.

Nörolojik hastalıklarda; Multiple skleroz, alzheimer, parkinson gibi gibi nörolojik hastalıklar ile Myotoni, Muskuler Distrofi veya Spastik çocuklarda kas sinir hastalıklarında başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Migren hastaları , Alzheimer ve Parkinson hastalarında, kemik erimesine bağlı ağrılar ve daha bir çok hastalıkta görülen Ağrıların tedavilerinde OZON tedavisi yan etkisi olmayan iyi sonuç veren destek tedavi seçeneklerimizden biridir.

Kadın hastalıklarında; Tedaviye dirençli alt genital enfeksiyonlarda bakteri, mantar, virüs öldürücü etkisi ve hormanal durumu düzenleyici rolüyle etkili olur.

Ozon tedavisi kimlere uygulanmaz ?

 Ozonun uygulanmaması gereken hastalıklar çok nadirdir;
1) Alyuvarlarda bir enzim eksikliği ile birlikte seyreden Favizm (G6F Dehidrogenaz Enzim eksikliği)olarak adlandırılan hastalığa sahip olanlarda
2) Hipertiroidi (tiroid bezi fazla çalışanlarda)
3) İleri derecede kansızlık ve kanla ilgili bazı rahatsızlığı (Hemofili,kanama pıhtılaşma hastalıkları v.s.) olan hastalara.
4) Kronik ve tekrarlayıcı Pankreas bezi iltihaplarında
5) Yeni gelişmiş kalp krizi
6) Kanamanın aktif olarak devam ettiği beyin felci
gibi bazı hastalıklar ozon tedavisinin yapılmasını engelleyen hastalıklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Önemli Not Uyarı Dikkat Web sitemizde paylaştığımız yazılar ve içerikler bilgilendirme amaçlıdır.Teşhis ve tedavi amacı ile kullanılması durumunda oluşabilecek zararlardan kesinlikle sorumluluk kabul edilmez.Ağrı ve diğer sağlık sorunlarınız için mutlaka uzman bir hekime başvurunuz.